نحوه رفع خطای اتصال به دیتابیس در وردپرس

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

آیا در وب سایت وردپرس خود “خطای اتصال به دیتابیس” را مشاهده میکنید؟ این یک خطای نسبتا مهلک است که وب سایت وردپرس شما را برای کاربران غیر قابل دسترسی می کند.

این خطا هنگامی رخ می دهد که انجین وردپرس قادر به ایجاد ارتباط با بانک اطلاعاتی نباشد. دلایل زیادی می توانند در ارتباط با بانک اطلاعاتی وردپرس شما تأثیر بگذارند که عیب یابی آن برای مبتدیان کمی دشوار است.

در این مقاله به شما نشان خواهیم داد که چگونه به راحتی بتوانید خطای برقراری اتصال بانک اطلاعاتی در وردپرس را برطرف کنید.
چه عواملی باعث ایجاد خطای اتصال به بانک اطلاعاتی در وردپرس می شود؟

مشکل “خطای ایجاد اتصال به بانک اطلاعاتی” می تواند ناشی از اطلاعات نادرست پایگاه داده در تنظیمات
وردپرس ، پایگاه داده خراب یا در دسترس نبودن سرور پایگاه داده باشد.


Database connection error in WordPress


بانک اطلاعاتی نرم افزاری است که امکان ذخیره ، سازماندهی و بازیابی داده ها را به نرم افزارهای دیگر فراهم
می کند.

به عنوان یک سیستم مدیریت محتوا ، وردپرس از یک بانک اطلاعاتی برای ذخیره کلیه مطالب و سایر داده های وب سایت شما استفاده می کند. سپس هر بار شخصی به وب سایت شما مراجعه می کند به پایگاه داده متصل می شود.

وردپرس برای اتصال به دیتابیس به اطلاعات زیر نیاز دارد:

  • نام پایگاه داده
  • نام کاربری پایگاه داده
  • رمز عبور پایگاه داده
  • سرور پایگاه دادهاین اطلاعات در فایل پیکربندی وردپرس شما با نام wp-config.php ذخیره می شود .

اگر هر یک از این موارد نادرست باشد ، وردپرس نمی تواند به سرور پایگاه داده شما متصل شود ، و خطای ‘ایجاد اتصال به پایگاه داده’ را مشاهده خواهید کرد.

این یکی از رایج ترین خطاهای وردپرس است . جدا از اعتبار سنجی نادرست ، در صورت خراب بودن سرور پایگاه داده ، یا خراب بودن فایلهای پایگاه داده شما نیز این خطا می تواند ظاهر شود.

بیایید نگاهی به نحوه رفع خطای مشکل اتصال بانک اطلاعاتی در وردپرس با عیب یابی مرحله به مرحله بیاندازیم.
1. نام کاربری و رمز عبور پایگاه داده وردپرس خود را بررسی کنید

شایع ترین دلیل خطای اتصال بانک اطلاعاتی در وردپرس ، اعتبار سنجی نادرست پایگاه داده است. اگر اخیراً سایت وردپرس خود را به هاست جدید منتقل کرده اید ، احتمالاً مشکل اینجاست است.

اعتبارنامه پایگاه داده وردپرس شما در فایل wp-config.php ذخیره می شود. این فایل پیکربندی وردپرس است که شامل تنظیمات مهم وردپرس از جمله اطلاعات پایگاه داده است.

به دنبال خطوط زیر در پرونده wp-config.php بگردید.

// ** MySQL settings - You can get this info from your web host ** //

/** The name of the database for WordPress /
define( 'DB_NAME', 'database_name_here' );
/* MySQL database username /
define( 'DB_USER', 'username_here' );
/* MySQL database password /
define( 'DB_PASSWORD', 'password_here' );
/* MySQL hostname */

define( 'DB_HOST', 'localhost' );


اطمینان حاصل کنید که اطلاعات مربوط به نام پایگاه داده ، نام کاربری ، رمز عبور و میزبان بانک اطلاعاتی
صحیح است.

می توانید این اطلاعات را از کنترل پنل حساب میزبانی خود دریافت کنید.به کنترل پنل حساب میزبان خود وارد شوید و بر روی پایگاه داده MySQL در زیر بخش دیتابیس کلیک کنید.

Database informationاین امر شما را به صفحه مدیریت پایگاه داده در داشبورد میزبان خود منتقل می کند. از اینجا می توانید نام بانک
اطلاعاتی و نام کاربری خود را پیدا کنید.

Database name and usernameدر زیر آن کاربران پایگاه داده و لینکها برای تغییر رمز عبور کاربر را پیدا خواهید کرد.

Changing database user passwordپس از تایید نام بانک اطلاعات ، نام کاربری و رمز عبور خود ، می توانید در صورت لزوم آن اطلاعات را در
فایل wp-config.php خود تغییر دهید.

پس از آن ، دوباره به وب سایت وردپرس خود مراجعه کنید تا ببینید خطای اتصال به بانک اطلاعاتی از بین رفته است یا خیر.

اگر هنوز هم می توانید خطا را ببینید ، این بدان معنی است که مشکل جای دیگریست. برای مراحل عیب یابی بیشتر خواندن را ادامه دهید.
2. اطلاعات میزبان پایگاه داده خود را بررسی کنید

اگر اطمینان دارید که نام پایگاه داده ، نام کاربری و گذرواژه شما صحیح است ، اطمینان حاصل کنید که از آدرس میزبان پایگاه داده صحیح استفاده می کنید.

بیشتر شرکت های میزبان وردپرس از localhost به عنوان میزبان پایگاه داده شما استفاده می کنند. با این حال ، برخی از شرکت های هاستینگ که سرویس مدیریت شده وردپرس ارائه میدهند از سرورهای جداگانه ای برای میزبانی پایگاه داده استفاده می کنند. در این حالت ، اطلاعات میزبان پایگاه داده شما محلی نیست.

برای تایید اطلاعات میزبان پایگاه داده خود باید با شرکت هاستینگ خود تماس بگیرید.
3. تعمیر پایگاه داده وردپرس

به عنوان مثال ، اگر در wp-admin خطای متفاوتی دریافت می کنید ، چیزی مانند “یک یا چند جدول بانک اطلاعاتی در دسترس نیست. نیاز است بانک اطلاعاتی تعمیر شود. “، بنابراین باید پایگاه داده خود را تعمیر کنید.

می توانید این کار را با اضافه کردن خط زیر در پرونده wp-config.php خود انجام دهید. اطمینان حاصل کنید که آن را قبل از خط “That’s all, stop editing! Happy blogging” اضافه کنید.

define('WP_ALLOW_REPAIR', true);پس از انجام این کار ، می توانید با مراجعه به این صفحه تنظیمات را مشاهده کنید:

http://www.yoursite.com/wp-admin/maint/repair.php
Repair WordPress database

توجه: کاربر برای دسترسی به صفحه تعمیر پایگاه داده نیازی به ورود ندارد. پس از انجام کار بهینه سازی و بهینه سازی بانک اطلاعاتی خود ، این کد را از wp-config.php خود حذف کنید.
4- بررسی کنید که سرور بانک اطلاعاتی شما در دسترس است

اگر به نظر می رسد همه چیز درست است ، و وردپرس هنوز نمی تواند به بانک اطلاعاتی وصل شود ، ممکن است سرور پایگاه داده شما (سرور MySQL) در دسترس نباشد.

این ممکن است به دلیل ترافیک سنگین روی سرور رخ دهد. در حقیقت ، سرور میزبان شما در حال حاضر نمی تواند بار ترافیک موجود را تحمل کند (به خصوص هنگامی که در هاست مشترک هستید و میزان زیادی مراجعه کننده دارید ).

در اینصورت سایت شما بسیار کند خواهد بود و برای برخی از کاربران حتی ممکن است خطا ایجاد کند. بنابراین بهترین کاری که شما باید انجام دهید این است که با ارائه دهنده هاست خود تماس بگیرید و از آنها بپرسید که آیا سرور MySQL شما در دسترس است یا خیر.

اگر وب سایت های دیگری دارید که در همان سرور در حال اجرا هستند ، می توانید آن سایت ها را بررسی کنید و ببینید که سرور SQL شما در دسترس است یا نه.

اگر هیچ سایت دیگری در حساب میزبانی خود ندارید ، به سادگی به داشبورد میزبان خود بروید و سعی کنید به phpMyAdmin دسترسی پیدا کرده و به پایگاه داده متصل شوید.

اگر می توانید اتصال برقرار کنید ، پس باید بررسی کنیم که آیا کاربر پایگاه داده شما دارای سطح دسترسی کافی است یا خیر. یک پرونده جدید با نام testconnection.php ایجاد کنید و کد زیر را در آن قرار دهید:

<?php
$link = mysqli_connect('localhost', 'username', 'password');
if (!$link) {
die('Could not connect: ' . mysqli_error());
}
echo 'Connected successfully';
mysqli_close($link);
?>حتماً نام کاربری و رمزعبور را جایگزین کنید. اکنون می توانید این پرونده را در وب سایت خود بارگذاری کرده و از طریق مرورگر وب به آن دسترسی پیدا کنید.

اگر اسکریپت با موفقیت متصل شد ، به این معنی است که کاربر شما اجازه کافی دارد و مشکل جای دیگریست.

به فایل wp-config.php خود برگردید تا مطمئن شوید که همه موارد صحیح است (دوباره برای چک کردن اشتباهات تایپی).
راه حل های دیگری که برای کاربران کار کرده است

اگر نکات عیب یابی فوق نتوانسته خطای اتصال بانک اطلاعاتی را در وب سایت شما برطرف کند ، ممکن است این مراحل اضافی را امتحان کنید.

این مراحل به برخی از کاربران کمک کرده تا خطای اتصال بانک اطلاعاتی در وب سایت های خود را برطرف کنند.

1. URL سایت وردپرس را به روز کنید

سعی کنید URL سایت وردپرس را با استفاده از phpMyAdmin به روز کنید. کافیست از داشبورد حساب میزبانی خود به phpMyAdmin دسترسی پیدا کرده و پایگاه داده WordPress خود را انتخاب کنید.

Running SQL in phpMyAdmin

بعد از آن روی منوی SQL در بالا کلیک کنید و عبارت MySQL زیر را وارد کنید.

UPDATE wp_options SET option_value='YOUR_SITE_URL' WHERE option_name='siteurl'فراموش نکنید که URL سایت خود را با YOUR_SITE_URL جایگزین کرده و wp_options را به نام جدول خود تغییر دهید زیرا ممکن است پیشوند جدول WordPress را هنگام نصب تغییر داده باشید.

2. راه اندازی مجدد وب سرور

کاربران روی سرورهای اختصاصی ، سرورهای محلی و سرورهای خصوصی مجازی (VPS) می توانند راه اندازی مجدد سرورهای خود را به عنوان یک راه حل امتحان کنند.

با این کار سرور وب و دیتابیس شما مجدداً راه اندازی می شود که ممکن است برخی از اشکالات موقت باعث ایجاد خطا برطرف شود.

3. کمک بخواهید

اگر همه چیز دیگر شکست بخورد ، ممکن است لازم باشد با شرکت میزبان وب خود تماس بگیرید. همه شرکت های هاستینگ معتبر به شما کمک می کنند تا مشکل را برطرف کنید ، شما را در مسیر درست راهنمایی کرده و یا حتی آن را برای شما برطرف کنند.

همچنین می توانید از متخصصان ما در انستیتو کد کمک بخواهید که می توانند به شما در رفع این مشکل با هزینه مناسب کمک کند. بهترین بخش این است که متخصصان تیم انستیتو کد بسیار مورد تایید هستند ، بنابراین می توانید به آنها اعتماد کنید.

امیدواریم این مقاله به شما در رفع خطا در ایجاد اتصال به بانک اطلاعاتی در وردپرس کمک کند. همچنین اگر به دنبال هاستینگ معتبر و کیفیت بالا برای وب سایت خود هستید ما پیشنهاد میکنیم از سرویسهای پویش سرور استفاده کنید.

مطالب زیر را حتما بخوانید

لاراول 7 و ویژگیهای جدید آن

Laravel 7 در تاریخ 3 مارس 2020 انتشار یافت. این انتشار مطابق استراتژی انتشار نسخه اصلی 6 ماهه لاراول است که هر (فوریه و آگوست)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

لطفا اطلاعات تماس خود را وارد نمایید.

شماره تماس: 28428871-021

پست الکترونیکی: info@codeinstitute.ir