همه چیز در باره مرورگر جدید مایکروسافت و ۱۰ قانون برای در دست گرفتن کنترل مرورگر خود

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

مایکروسافت مرورگر جدید Edge خود را به طور رسمی منتشر کرده است که با استفاده از کانال پایدار پایه کد منبع باز Chromium ساخته شده است. Edge جدید برای همه نسخه های پشتیبانی شده ویندوز (ویندوز 7 و بعد از آن) و همچنین در MacOS در دسترس است.

در هر سیستم عامل ، می توانید Edge جدید را از سایت www.microsoftedge.com دانلود کنید. این یک دانلود نسبتاً کوچک و نصب سریع است.

در ویندوز 10 ، اگر نسخه عمومی از ویندوز را اجرا می کنید ، مرورگر legacy Edge شما به طور خودکار به Edge جدید ارتقا می یابد ، اما این نسخه به صورت خودکار در نسخه های تجاری (Enterprise و Server) یا سیستم هایی که کاربر در آن با استفاده از Active Directory یا Azure Active Directory وارد سیستم میشود وجود ندارد.

پس از آن شما فقط باید وارد شوید و شروع به استفاده از Edge جدید کنید ، اما توصیه می کنم ابتدا چند ترفند را به کار ببرید. اکثر مراحلی که من در زیر شرح می دهم مربوط به تمام نسخه ها است ، اما من در این پست به طور خاص روی ویندوز 10 تمرکز کرده ام.

توجه داشته باشید که می توانید با کلیک کردن روی سه نقطه در گوشه بالا سمت راست پنجره مرورگر (یا فشار دادن Alt + F) و سپس انتخاب تنظیمات از منوی Edge ، اکثر گزینه های Edge را که در اینجا توضیح می دهم پیکربندی کنید. در بخش های زیر از میانبرهای edge://settings برای پرش مستقیم به یک بخش خاص از تنظیمات استفاده کرده ام.


تنظیمات پیش فرض مرورگر خود را تنظیم کنید

وقتی Edge جدید را نصب می کنید ، از شما خواسته می شود که آن را به عنوان مرورگر پیش فرض خود تبدیل کنید. شما می توانید آن گزینه را بپذیرید یا رد کنید و یا می توانید در هر زمان بعد از آن نظر خود را تغییر دهید و این مرورگر را به عنوان مرورگر پیشفرض خود انتخاب کنبد.

برای تغییر تنظیمات پیش فرض مرورگر خود در ویندوز 10 ، به Settings > Apps > Default Apps بروید. برای تغییر پیش فرض فعلی ، روی نام تحت عنوان Web Browser کلیک کنید.

در مرحله بعد ، در پایین صفحه Default Apps ، گزینه Set Defaults By App را بزنید ، سپس روی نام مرورگر پیش فرض خود کلیک کنید. این گزینه کنترل بیشتری نسبت به تنظیمات مرورگر به شما می دهد ، از جمله امکان مشخص کردن برنامه دیگری برای باز کردن فایلهای PDF ، برای مثال.

چرا حتی پس از تنظیم برنامه موردنظر خود برای باز کردن فایلهای PDF ، بازهم آنها در Edge باز می شوند؟ برای این کار تنظیم دیگری وجود دارد که باید تغییر دهید. به Settings > Site Permissions > PDF Documents (edge://settings/content/pdfDocuments) بروید و گزینه Always Open PDF Files Externally را انتخاب کنید.


همگام سازی داده های مرورگر بین دستگاه ها

هنگامی که از Edge در چندین دستگاه استفاده می کنید ، می توانید داده های مرور را در آن دستگاه ها را با یکدیگر همگام سازی کنید. ویژگی همگام سازی مستلزم ورود به سیستم با یک حساب کاربری Microsoft یا یک حساب کاربری Azure Active Directory است تا بتوانید تنظیمات همگام سازی را فعال کنید.

set-up-sync-customize.jpg
اگر با یک حساب مایکروسافت آنلاین وارد سیستم شوید ، می توانید آنچه را که می خواهید همگام سازی کنید انتخاب کنید.در نسخه اولیه کانال پایدار (ژانویه 2020) ، می توانید همگام سازی را برای موارد دلخواه  (Favorites)،
تنظیمات مرورگر ، داده های پر کردن فرم ها (مانند آدرس و اطلاعات مخاطب) و گذرواژه‌ها را فعال کنید. نسخه های آینده گزینه هایی را برای همگام سازی مجموعه ها (هم اکنون در کانال Dev فعال میباشد) ، تاریخچه مرورگر ، زبانه های باز و افزونه ها را اضافه می کنند.

برای سفارشی کردن تنظیمات همگام سازی ، روی تصویر نمایه خود در گوشه سمت راست بالای پنجره مرورگر کلیک کنید ، روی گزینه Manage Profile Settings کلیک کنید و سپس روی Sync کلیک کنید ، یا مستقیم به edge://settings/profiles/sync بروید. نکته راهنما: اگر از یک سیستم مدیریت رمز عبور شخص ثالث استفاده می کنید ، تنظیم گذرواژه ها را خاموش کنید.


نمایه های کاربر را اضافه کنید

اگر ترجیح می دهید برخی از فعالیتهای مرور خود را از سایرین جدا نگه دارید ، چندین پروفایل کاربری تنظیم کنید. می توانید پروفایل های بسیاری را به دلخواه خود اضافه کنید ، و می توانید بدون ورود به سیستم ، هر پروفایل را به یک حساب آنلاین وصل کنید و از آن استفاده کنید.

برای افزودن نمایه جدید ، روی تصویر پروفایل در گوشه سمت راست بالای پنجره مرورگر کلیک کنید (یا صفحه Profiles را مستقیماً با استفاده از edge://settings/profiles/) باز کنید ، و سپس روی Add Profile کلیک کنید. اگر با استفاده از یک حساب Microsoft یا اعتبار Azure AD وارد سیستم شوید ، می توانید برای کاربر جدید همگام سازی را فعال کنید.

Edge یک نام پروفایل پیش فرض را بر اساس نحوه ورود به سیستم ، انتخاب می کند و از تصویر مرتبط با حساب کاربری را که برای ورود به سیستم استفاده می کنید ، انتخاب میکند. برای تغییر تنظیمات نمایه ، Profiles page را باز کنید و سپس روی سه نقطه در سمت چپ دکمه خروج / ورود به سیستم کلیک کنید. همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است.

edge-change-profile-name.jpg
برای ویرایش نام و تصویر روی سه نقطه کلیک کنید یا میتوانید آن را به طور کامل حذف کنید.می توانید نام پروفایل را شخصی سازی کنید و برای پروفایل هایی که مطعلق به یک حساب آنلاین نیستند ، یک نماد سفارشی اضافه کنید. برای تغییر تصویر خود در پروفایل های مرتبط با حساب های آنلاین ، باید از ابزارهای پروفایل برای آن حساب استفاده کنید.


مسدود کردن ردیاب ها و تبلیغات شخص ثالث

احتمالاً تنها و مهمترین ویژگی موجود در Edge جدید ، پشتیبانی از ویژگی Tracking Prevention است
(با تنظیم قدیمی و ناکارآمد Do Not Track اشتباه گرفته نشود).

override-tracking-protection.jpg
برای غیرفعال کردن پیشگیری از ردیابی یک سایت ، این سوئیچ را خاموش کنید.در حالت پیش فرض متعادل ، بیشتر ردیابی ردیاب های شخص ثالث را از سایتهایی که بازدید نکرده اید ، و همچنین “ردیاب های مضر شناخته شده” را مسدود می کند. اگر می خواهید ردیاب های شخص ثالث را مسدود کنید ، حتی از سایت هایی که بازدید کرده اید ، به Settings > Privacy and Services بروید و این تنظیمات را به Strict تغییر دهید. توجه داشته باشید که این گزینه به طور موثر به عنوان مسدود کننده تبلیغات عمل می کند.

گاهی اوقات ، ممکن است سایتی پیدا کنید که هنگام روشن شدن تنظیم دقیق ، خراب شود. سریعترین راه برای رفع این مشکل ، کلیک بر روی نماد قفل در نوار آدرس و سپس ، در زیر عنوان Tracking Protection ، سوئیچ را به خاموش تبدیل کنید.

این به طور خودکار ورود را برای آن سایت تحت عنوان استثناء پیشگیری ردیابی اضافه می کند. سوئیچ را به حالت روشن برگردانید تا استثناء از لیست حذف شود.


برنامه های افزودنی را از فروشگاه وب CHROME نصب کنید

از آنجا که Edge جدید مبتنی بر پروژه منبع باز Chromium است ، از برنامه های افزودنی نوشته شده برای سایر مرورگرهای مبتنی بر Chromium پشتیبانی می کند. این شامل فروشگاه وب Chrome است ، به این معنی که اگر پسوند مورد علاقه Chrome دارید ، می توانید آن را در Edge جدید نصب کنید.

قبل از نصب برنامه های افزودنی از منابع دیگر ، باید Edge را پیکربندی کنید تا این این امر را مجاز بشمارد. می توانید این کار را با رفتن به edge://extensions و با روشن کردن Allow Extensions From Other Stores در گوشه پایین سمت چپ این امکان را فراهم کنید. اگر قبلا از این کار از فروشگاه افزونه های شخص ثالث دیدن کنید، بنری را مشاهده می کنید که به شما امکان می دهد آن را روشن کنید.

پس از اتمام این کار ، می توانید افزونه های آن فروشگاه را بارگیری ، نصب و استفاده کنید.


صفحه برگه جدید را شخصی سازی کنید

هنگامی که یک برگه جدید را باز می کنید (با فشار دادن Ctrl + T یا با کلیک کردن روی علامت به علاوه در سمت راست گروه فعلی برگه ها) ، Edge صفحه پیش فرض را نمایش می دهد که به طور پیشفرض به صفحه خدمات مایکروسافت پیوند می یابد. با کلیک روی نماد چرخ دنده در بالای صفحه برگه جدید می توانید این صفحه را شخصی سازی کنید.

شما سه گزینه پیش فرض دارید:

Focused شامل یک جعبه جستجو و گروهی از جعبه های Quick Link قابل تنظیم است که می توانید آنها را با میانبرها به صفحات وب مورد علاقه خود مرتبط کنید. وقتی صفحه را پیمایش می کنید ، محتوای اخبار مایکروسافت مشاهده می کنید.

Inspirational تصویر زمینه روزانه بینگ را به طرح Focused اضافه می کند.

Informational ، محتوای Microsoft News را به صفحه اصلی منتقل می کند.

گزینه چهارم ، Custom ، به شما امکان می دهد همه چیز را بجز کادر جستجو مخفی کنید ، که از بینگ مایکروسافت استفاده می کند و نمی تواند به موتور جستجوی دیگری اختصاص یابد. (برای اطلاعات بیشتر درباره چگونگی دستیابی به آن تنظیمات به بخش بعدی مراجعه کنید.)

وقتی با استفاده از یک حساب Azure AD در ارتباط با اشتراک Office 365 Business یا Enterprise وارد Edge می شوید ، می توانید محتوای Microsoft News را با کلید های میانبر به اسناد و خدمات Office 365 جایگزین کنید ، اما گزینه Custom در دسترس نخواهد بود.

اگر هیچ کدام از این گزینه ها برای شما جذابیتی ندارند ، بهترین راه حل شما این است که پسوندی را پیدا کنید که عملکرد New Tab را به عهده بگیرد. این مجموعه برنامه های افزودنی از فروشگاه وب Chrome نقطه شروع خوبی است.


موتور جستجوی خود را تنظیم کنید

جای تعجب نیست که مرورگر جدید مایکروسافت Bing را به عنوان سرویس پیش فرض برای رسیدگی به درخواست ها و پیشنهادات جستجو هنگام وارد کردن عبارت جستجو در نوار آدرس معرفی می کند.

اگر ترجیح می دهید از یک موتور جستجوی مختلف برای آن درخواست ها استفاده کنید ، تنظیمات EdgeEdge Settings > Privacy and Services را باز کنید. به انتهای برگه بروید و روی فلش در سمت راست عنوان نوار آدرس کلیک کنید. می توانید از هرکدام از موتورهای جستجو از پیش تعریف شده ، از جمله Google ، Yahoo ، و DuckDuckGo استفاده کنید ، یا برای افزودن یک گزینه جستجوی سفارشی ، روی گزینه Search Engines کلیک کنید.

توجه داشته باشید که سرویسی که در اینجا انتخاب می کنید ، در کادر جستجو در خنگام باز کردن برگه جدید که با استفاده از گزینه های پیش فرض مایکروسافت پیکربندی است ، اعمال نمی شود. برای جایگزین کردن این گزینه ها باید از یک برنامه افزودنی شخص ثالث (مانند Infinity New Tab یا Infinite Dashboard ) استفاده کنید.


مسدود کردن اعلان ها

طراحان وب مدرن عاشق این گزینه شده اند که اعلان ها را از طریق مرورگر با کاربران نمایش دهند ، و Edge جدید اولین باری که به یکی از آن سایت ها مراجعه می کنید از شما میپرسد که آیا اجازه میدهید یا آن را مسدود میکنید.

edge-disable-notifications.jpg
این سوییچ را خاموش کنید تا با ” اعلان ها” سایت شما را آزار ندهد

پس از انتخاب ، Edge آن سایت را به لیست Blocked یا مجاز اضافه می کند. اما اگر ترجیح می دهید هیچ اعلانی را مشاهده نکنید ، می توانید این کار را انجام دهید. صفحه مجوزهای سایت را در تنظیمات Edge (edge://settings/content) باز کنید و روی اعلان ها کلیک کنید.

سوئیچ Ask Before Sending را در حالت خاموش قرار دهید و دیگر هیچ سایتی از شما سوال نمی شود. هر سایتی که قبلاً آنها را مجاز کرده اید یا مسدود کرده اید ، در لیست های مربوطه باقی می مانند.

نکته راهنما: اگر می خواهید اعلان هایی را از یک سایت دریافت کنید ، لازم نیست آن را به صورت دستی اضافه کنید. در عوض ، سوئیچ Ask Before Sending را به طور موقت روشن کنید ، به سایت مراجعه کنید و وقتی درخواست نمایش اعلان را دیدید ، روی Allow کلیک کنید و سپس دوباره Ask Before Sending را خاموش کنید.


رمزهای عبور ذخیره شده را مدیریت کنید

مانند همه مرورگرهای مدرن ، Edge جدید نیز دارای یک مدیر رمز عبور قادر و ایمن است. اگر با استفاده از یک حساب آنلاین وارد سیستم شده اید ، می توانید آن رمزعبورها را بین دستگاه ها (از جمله دستگاه های تلفن همراه) همگام سازی کنید.

برای پیکربندی این مدیر رمز عبور داخلی ، به edge://settings/passwords بروید. در آنجا می توانید مدیر رمز عبور را با استفاده از سوئیچ Offer To Save Passwords روشن یا خاموش کنید. سوئیچ دوم به شما امکان می دهد پیکربندی کنید که آیا Edge شما را با استفاده از گذرواژه های ذخیره شده به طور خودکار به سیستم وارد کند یا خیر.

تمام اعتبارنامه ورود به سیستم که اکنون ذخیره شده اید ، تحت عنوان ذخیره شده ذخیره می شوند. برای مشاهده گذرواژه برای یک سایت خاص ، بر روی نماد eyeball کلیک کنید (برای تأیید هویت خود باید رمز عبور Windows خود را وارد کنید یا از Windows Hello استفاده کنید). برای مشاهده جزئیات ، روی گذرواژه را فاش کرده و آن را در کلیپ بورد یا سه ورودی آن را حذف کنید ، روی سه نقطه در سمت راست یک ورودی کلیک کنید.

توجه داشته باشید که خاموش کردن پیشنهاد برای ذخیره رمزهای عبور به شما امکان می دهد تا از رمزهای عبور ذخیره شده موجود استفاده کنید. اگر می خواهید از کلمه عبورهای ذخیره شده برای نمایه فعلی خود خلاص شوید ، از صفحه Clear Browsing Data در صفحه Privacy and Services در Edge Settings استفاده کنید. روی گزینه What To Clear کلیک کنید ، از کادر Time Range همه زمان را انتخاب کنید و کادر گذرواژه‌ها را انتخاب کنید (حتماً ابتدا جعبههای دیگر را پاک کنید). برای تکمیل حذف ، روی پاک کردن اکنون کلیک کنید.

پس از پاک کردن رمزهای عبور ذخیره شده ، حتما تأیید کنید که گزینه همگام سازی گذرواژه‌ها با نمایه کاربر شما نیز خاموش است.

نکته راهنما: اگر از یک مدیر رمز عبور شخص ثالث استفاده می کنید ، بررسی کنید که آیا گزینه ای برای به عهده گرفتن نرم افزار فوق به عنوان مدیر رمز عبور وجود دارد یا خیر. به عنوان مثال 1Password دارای تنظیماتی است که می تواند آن را به عنوان مدیر پیش فرض رمز عبور تبدیل کند ، اما شما باید این گزینه را بصورت دستی بعد از نصب افزونه 1Password فعال کنید.


محل ذخیره دانلودها را تنظیم کنید

به طور پیش فرض ، هر فایلی که با استفاده از Edge جدید دانلود کرده اید ، وارد پوشه Downloads در پروفایل کاربر  ویندوز می شود. برای انتخاب پوشه پیش فرض متفاوت ، به edge://settings/downloads ، روی Change کلیک کنید و پوشه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

اگر ترجیح می دهیدکه در هر بار دانلود محل ذخیره آن از شما پرسیده شود ، باید سوئیچ Ask Where To Save Each File را در حالت On قرار.منبع: ZDNet

مطالب زیر را حتما بخوانید

لاراول 7 و ویژگیهای جدید آن

Laravel 7 در تاریخ 3 مارس 2020 انتشار یافت. این انتشار مطابق استراتژی انتشار نسخه اصلی 6 ماهه لاراول است که هر (فوریه و آگوست)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

لطفا اطلاعات تماس خود را وارد نمایید.

شماره تماس: 28428871-021

پست الکترونیکی: info@codeinstitute.ir